nero

mitolojik

script type="text/javascript">

ali

GELECEKTEN MEKTUP (SINIF REHBER ÖĞRETMENLERİ İÇİN BİR UYGULAMA)GELECEKTEN MEKTUP

 

AMAÇ: Öğrencilerin gelecek hedeflerini belirlemelerine yardımcı olmak.

İŞLENİŞ

1-Öğrencilerinize kendi geleceklerine yönelik bir hayal kurma etkinliği yapacağınızı ve bu sayede geleceğe dair hedeflerimizi belirleyeceğinizi ifade ederek bir giriş yapabilirsiniz.

 

2-Şu anda oldukları yaştan on yaş daha büyük olduklarını yani on yıl sonrasını hayal etmelerini isteyin. 5-10 dakika hayal etmeleri için sessizliği sağlayın ve süre tanıyın.

* Hangi meslek sahibisiniz?

* Nerede yaşıyorsunuz?

* Evli misiniz, çocuklarınız var mı?

* Nasıl bir hayatınız var?

* Hayatınızdan memnun musunuz, pişmanlıklarınız var mı?

* Tekrar geriye dönmek isteseniz neleri yapmak ve düzeltmek isterdiniz?.........

 

3-Ardından 10 yıl sonraki kendilerinden bugünkü kendilerine bir mektup yazmalarını isteyin.

* Mektupta önce nerede olduğunu

* Ne iş yaptığını

* Kimlerle yaşadığını

* Nasıl bir ortamda bulunduğunu

* Bu on yılda neler yaşadığını

* Önemli olayları

* Kayıplarını

* Kazançlarını vb. yazsınlar.Kendilerine önerilerde ve nasihatlarda bulunsunlar.Hatta kendilerine bu hayat ve geçen on yıl için teşekkür etsinler. Yazma işlemi için 15-20 dakika zaman verin.

 

4-Daha sonra gönüllü öğrencilerin mektuplarını okumaları, sınıfla paylaşmaları için teşvik edin.Gönüllü öğrencilerden başlayarak sınıf atmosferini başlatın.

* Olumsuz eleştirilere fırsat vermeyin.

 

DİKKAT:Olumsuzlukların bariz bir şekilde çok olduğu mektuplara dikkat edin. Sınıfta hiçbir şey söylemeyin.Ancak bu öğrencileri belirleyin ve psikolojik yardım alması için Rehberlik Servisine yönlendirin.Bunu yaparken öğrenciye yumuşak, destekleyici ve ikna edici davranmaya dikkat edin.

 

BİLGİ: Hayatta hedef belirlemek, insanın amacının olması son derece önem taşır.Amaçların oluşması ise hayallerden başlar.Önce hayal ederiz. Bu hayali gözümüzde resmedebiliyorsak bunu gerçekleştirmek için planlar yaparız ve çalışırız. Bu nedenle hayallerimiz yadsınamayacak kadar çok önemlidir. Özellikle uzak geleceğimiz için gözümüzde canlandırdığımız resim kendimize çizdiğimiz yolu gösterebilir. Çünkü ancak inandığımız şeyleri gözümüzde canlandırabilir, resimlendirebiliriz.Ancak inandığımız zaman çaba harcarız.Resim kötü ve olumsuzluklar içeriyorsa gençlere uzmanlar tarafından psikolojik destek verilmesi iyi olur.

platoni Eklenti Kodu
baro
Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !