nero

mitolojik

script type="text/javascript">

ali

KİTRE VE FOLKLORİK BEBEK NASIL YAPILIR ?ŞEMALARIYLA ANLATIMLI.KİTRE VE FOLKLORİK BEBEK YAPILIŞIGünlerdir çeşitli sitelerde gezinirken ,insanların hep feryat figan ettiğini gördüm.Bir çok kişi KİTRE BEBEK yapımı ile ilgili yazı ve döküman arıyordu fakat bulamıyorlardı.Bende şöyle bir gezineyim dedim ve gördümki gerçektende KİTRE BEBEK yapımı ile ilgili yeterli döküman yok.KİTREBEBEK resimleri var fakat nasıl yapıldığı ile ilgili maalesef açıklamalar yok.Bende bugün el sanatları öğretmeni olan bir arkadaşımdan KİTREBEBEK yapımı ile ilgili bir kitap aldım.Daha sonra sayfalarından bir kaçını tarayıcıda taratarak internete vermeyi düşündüm.Şimdi sizlere bu resimleri yayınlayacağım fakat yayınlamadan önce birazda olsa KİTRE BEBEK in tarihsel sürecine değinmek istiyorum.

     Kitre ,Güney ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde yetişen yabani geven otunun özsuyudur. Köküne yakın bir yerden bıçakla çizildiğinde bitkinin özsuyu bir kaç gün içersinde akıp kuruyarak ağaç kabuğuna benzer bir görünüm alır ve tek tek toplanır.Kitre Anadolu'da gıda ve doğal ilaç olarak ;ayrıca güçlü bir yapıştırıcı olma özelliği ile bebek ve ebru üretiminde kullanılır.

     Ülkemizde  ilk KİTRE BEBEĞİ yapan sanatçı  ZEHRA  MÜFİT SANER dir .1936 yılında düzenlenen  dünyanın ilk bebek yarışmasında katılımcı yirmi ülke arasında "Arzuhalci" isimli bebeğiyle birincilik kazanmıştır.

      Dünyada hemen her ülkede çeşitli malzeme ve teknikler kullanılarak el yapımı folklorik bebek üretimi yapılmaktadır.Bu bebekler taşıdıkları anlam ve özellikler ile ülkelerin sembolü ve simgesi durumundadırlar.

       Türkiye'de ilk "Folklorik kıyafetli  yapma Bebek sergisi" 1936 yılında kızılay,kızılhaç,kızılaslan ve güneş derneklerinin katılımı ile Taksim' de yapılmıştır.1950 yılında İstanbul Galatasaray Lisesi ,1955 de Gülhane Parkı,1958  de Spor ve Sergi Sarayında uluslararası bebek sergileri açılmıştır.Folklorik yapma Bebek konusuna verilen önem bu sergilerden sonra artmıştır.

 Evet arkadaşlar altta gördüğünüz ilk resim gerçek boyutundan çok daha fazla küçültülmüştür.Üstüne tıkladığınızda gerçek boyutlarına ulaşacaksınız.Alttaki resimde KİTRE BEBEK' in iskeletinin ilk hazırlanış aşamasını görüyorsunuz.Resimleri takip ettikçe iskeletin nasıl hazırlandığını göreceksiniz.Daha sonra ise çeşitli yörelerden KİTRE BEBEK  örneklerini ve yöresel giysilerinin şemaların sizlere yayınlayacağım.Şimdiden sizlere kolay gelsin diyorum ve umarım gerçekten işinize yararlar.Ayrıca yayınlanan bebeklerin üzerindeki giysiler tamamen yöresel giysilerin asıllarının aynılarıdır.

İSKELETİN HAZIRLANIŞI
 
1.RESİM
KALIPLAR VE KUMAŞA UYGULANIŞI
2.RESİM


KALIPLAR VE KUMAŞA UYGULANMASI
 3.RESİM

VÜCUT PARÇALARININ İSKELETE GEÇİRİLMESİ

VE 
DOLDURULMASI


 
4.RESİMVÜCUT PARÇALARININ İSKELETE GEÇİRİLMESİ

VE  
DOLDURULMASI 

 
5.RESİM VE BAŞIN YAPIMI
 KİTRE BEBEĞİN EL VE AYAKLARININ YAPIMI

6 .RESİM

KİTRE BEBEĞİN SAÇLARININ YAPIMI

7.RESİM


Evet dostlar gördüğünüz gibi aşama aşama kitre  bebek yapımını sizlere anlatmış bulunmaktayım.Bundan sonrab artık yöresel giysileri içinde bir kaç bebek örneği resimi sizlere aktaracağım.İlk aktaracağım bebeğimiz SAKARYA ,ADAPAZARI GELİN GİYSİSİ  içindeki yöresel giysileriyle birlikte işte KİTRE BEBEĞİMİZ.Sizlere Adapazarı yöresine ait birde mani yazıyorum KİTRE BEBEĞİMİZİN yanına ilaveten.


ENTARİSİ AL İMİŞ
ENDAMI BİR DA İMİŞ
BÖYLESİ SEVİLMEZMİ
DUDAKLARI BAL İMİŞ.
SAKARYA ADAPAZARI GELİN GİYSİLİ
 KİTRE BEBEK YAPIMI

RESİM  1


RESİM 2

RESİM 3


RESİM 4

RESİM 5
EVET ARKADAŞLAR DAHA ELİMDE BİR ÇOK BEBEK ÖRNEĞİ VAR FAKAT BUGÜNLÜK BU KADAR YETER DİYORUM.SAKARYALI GELİN GİYSİLİ BEBEĞİMİZİ YAPARKEN YUKARIDAKİ İSKELET AŞAMALARINIDA ADIM ADIM UYGULAMAYI UNUTMAYALIM.SEVGİYLE KALINIZ.BİR TEŞEKKÜR YETER DOSTLAR.

PLATONİ

platoni Eklenti Kodu
baro
Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !