nero

mitolojik

script type="text/javascript">

ali

OTOBİYOGRAFİ TEKNİĞİ UYGULAMA VE DEĞERLENDİRME FORMU (BİR BAŞKA

 

 

OTOBİYOGRAFİ TEKNİĞİ UYGULAMA VE DEĞERLENDİRME FORMU

 

 

 

        Otobiyografi kelimesinin anlamı kişinin kendisini yine kendisinin anlatması ve yazılı olarak ifade etmesidir. 45 dakikalık Rehberlik ders saatleri otobiyografi uygulaması için uuygundur. Diğer anket ve tekniklerde olduğu gibi, anket ve testler evde doldurması amacıyla öğğrenciye verilmemelidir.  Otobiyografi kelima anlamı olarak kişinin kendi yaşantısını, yaşadıklarını yine kendisinin anlatmasıdır. Daha önceki uygulamalda öğrencileri otobiyografi tazarken bazı hatalar yaptıkları gözlenmiştir. Otobiyografi tekniği incelendği zaman kısa bir açıklamadan ve isim, soyad bölümünün alt kısmnında Aile, Okul öncesi yaşam      ( lise öncesi ),  duygular, mahalle, lise adı altında  beş ana başlık vardır. Bu ana başlıkların altında bir takım ifadeler vardır. Bundaki amaç kişi ve ya öğrenci otobiyografisini doldururken bu ana başlıklardan ve alt başlıklardan yararlansın. Uygulamalarda kimi öğrenciler yazmak yerine bu alt başlıklara kısa cevaplae vermek suretiyle otobiyografilerini yazmışlardır. Oysa otobiyografi kişini; konusu kendi yaşamı olan bir komposizyon yazmasına benzer. Paragraflar halinde yazması gerekmektedir.  Bu alt başlıklar onlara yalnızca bir fikir vermesi amacıyla, aynı zamandada bir yönlendirme için konulmuştur.  Be nedenlerden dolayı otobiyografi uygulanırken öğrencilerin kendi yaşantılarını paragraflar halinde yazmaları sağlanmalıdır.  Öğrencil otobiyografisinde önemli olan; öğrencinin duyguları, düşünceleri, aile yaşantısı, arkadaşları, olumsuz hatıraları, okul ve oturdukları semt vb. hakkındaki düşünceleridir.  Öğrenciler daha çok doğdukları yer, evleri, kardeş sayısı vb. ifadelere öncelik tanımaktadır. Bu durum öğrencilere şfade edilmelidir.  Uygulamadan sonra öğrenci otobiyografileri sınıf Rehber Öğretmeni tarfından okunduktan sonra Okul Rehberlik Servisine verilmelidir.  Gerekli görülen otobiyografiler birlikte incelenmeli ve öğrenci ile bireysel görüşme yapılmalı. Otobiyografiler sınıf ortamında kesinlikle hiçbir şekilde asla okunmamalı, açıklanmamalıdır. Otobiyografiler  incelendikten sonra öğrencinin Okul Rehberlik Servisinde bulunan dosyasına konulacaktır.   Daha sonraki zamanlarda öğrenci ile yapılan, yapılaca olan bireysel görüşmeler öncesi bu ve benzeeri anketlerin tekarar incelenmesi her zaman yararlı olur.  Çünkü özgeçmişler öğrenci ile ilgili bürün bilgileri içerir.  Otobiyograf tekniğinin uygulanmasındaki temel amaç; öğrencinin hem geçmişte ki hemd eşimdideki duygu ve düşüncelerini öğrenmektir. Okul, öğretmen, aile, arkadaş, mahalle, akraba vb. olgularında yaşadıkları ve düşündükleri.  Bu konuda karşılaşabileceğiniz bütün sıkıntılar için Okul Rehberlik Servisinden yardım alabilirsiniz.

 

 

 

 

OTOBİYOGRAFİ TEKNİĞİ

 

            Sevgili arkadaşlar, otobiyografi kişinin kendini hayatını yine kendisinin anlatması anlamına gelmektedir. Vereceğiniz bilgiler tamamen gizli kalacak, Okul PDR Servisi tarafından yalnızca sizleri tanımak amacıya kullanılacaktır.  Otobiyografinizi yazarken soru-cevap şeklinde değil paragraflar halinde bir özgeçmiş olarak yazınız. Size yardımcı olması amacıyla aşağıda belirtilen konuları göz önünde bulundurunuz. İlginiz için teşekkür ederiz. 

 

ADI  SOYADI ;                                                           SINIFI  ;   9 -                      NO ;             TARİH ; ....../ 10 / 2002

 

                       

AİLE

 

      Aile Bireylerinin belirgin özellikleri.

Ailenizin mutlu ve mutsuz olduğu zamanlar.

Ailenizde en çok ve an az sevdiğiniz bireyler. Ailenizin sizin eğitiminize bakış açısı.

      Yakın akrabalarınızla ilişkileriniz.

  OKUL ÖNCESİ YAŞAM ( LİSE ÖNCESİ)

 

     En iyi arkadaşlarınız.

     Okul yaşamında en çok hoşunuza giden olaylar.

     Okulla ilgili olarak sevmediğiniz şeyler.

     Size göre öğretmen öğrencisine nasıl davranmalı.

     Sizce bir okul nasıl olmalı.

     Kendi okul başarınız nasıl.

     Kendinizi  nasıl bir öğrenci olarak değerlendiriyorsunuz.   MAHALLE

 

      Oturduğunuz mahalle ve düşünceleriniz.

      Mahallenizle ilgili olarak sevmedikleriniz.

      Mahalle içinde geçirdiğiniz zamanlar.

      Mahalle arkadaşlıklarını okul arkadaşlıklarına tercih eder misiniz ?

  DUYGULAR

 

     Sizi sürekli, rahatsız eden korkularınız var mı ?

Bu yaşınıza kadar yaşadınız en üzücü olay nedir ?

Başarılı bir öğrenci değil iseniz başarılı olmak için sizce neler yapmalısınız ?

      Boş zamanları değerlendirme.

      Yaşamda sizi çok üzen önemli olaylar.   LİSE

 

      Liseye başladığınızda hissettiğiniz duygular.

Lise ile ilköğretim okulu arasında ne gibi farklar var.

Lisede ki dersleri nasıl buldunuz.

Derslerle aranız nasıl ? Düzenli çalışır mısınız ?

Mimar Sinan lisesini sevdiniz mi ?

       İlerde seçmek istediğiniz meslekler nedir ?

 Gelecekle ilgili düşünceleriniz.

                                                                                      

platoni Eklenti Kodu
baro
Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !